Психологи проекту «Наставництво» Фонду Ріната Ахметова підготували перелік порад, використовуючи які наставники зможуть допомогти дітям визначитися з майбутньою професією.

Перший етап: проговоріть разом з дитиною її «хочу» - бажання, схильності, уподобання щодо майбутньої професії, та й взагалі життя, адже професія багато в чому визначає весь його устрій.

Для початку згадайте професії, про які дитина говорить з інтересом, якіїй подобаються, які чомусь привертають. Які «запалюють» її очі радісним світлом. Постарайтеся просто накидати список, незважаючи ані на престижність професії, ані на те, наскільки реально її отримати.

Спробуйте зрозуміти, що спільного у всіх цих професіях. Може, те, що всі вони творчі? Може, всі вони дають певну ступінь свободи? Може, всі вони спрямовані на допомогу людям? Чіпляйтеся за будь-яку подібність. Так ви зможете зрозуміти, що дитині важливо в професії. І зможете знайти це ж і в інших спеціальностях (якщо раптом ті, що першими прийшли в голову, чомусь недоступні дляпідлітка).

Зважте всю отриману інформацію. Зрозумійте, з ким або чим хоче пов'язати своє життя ваш вихованець. З людьми або з документами, з тваринами або з технікою? Можливо, робота, пов'язана з будь-якого роду інформацією? Або діяльність, пов'язана з художніми образами, такими, як танець, акторське мистецтво, живопис?

Другий етап: проаналізуйте можливості і здібності дитини, її «можу». Поговоріть з нею про предмети, які їй найкраще даються в школі; завдання якого типу їй легко вирішувати; до яких наук у неї більше можливостей - точних або гуманітарних.

Оцініть рівень інтелектуальних здібностей дитини, її комунікативних (вміння ефективно спілкуватися, переконувати інших, вирішувати конфлікти, вступати в контакт з незнайомими людьми) і організаторських умінь. Спирайтеся на свій життєвий досвід, а також запитайте у дитини, ким вона себе бачить.

Обговоріть разом з підлітком його особисті якості - яка він людина? Попросіть його бути чесним з собою. Запишіть 10 основних якостей, притаманних підлітку. Вкрай важливо враховувати особливості дитини як особистості. Якщо характер хоч складно, але все ж можна змінити, то темперамент є вродженою властивістю людини і його просто необхідно враховувати. Для визначення типів темпераменту існують спеціальні тести, які легко можна знайти в Інтернеті або у шкільного психолога.

Оцініть фізичні і фізіологічні можливості дитини, обмеження по здоров'ю. Проконсультуйтеся з медичним персоналом установи з приводу здоров'я дитини, навантажень, можливих для неї. При виборі деяких професій це теж може бути важливим.

Перед тим, як визначити до чого лежить душа, має сенс ознайомитися з тим, що ж затребуване в сучасному світі і які спеціалісти мають дійсно хороший попит.

Перш ніж зрозуміти, чи дійсно та чи інша сфера діяльності припаде до душі дитині, про неї обов'язково треба дізнатися якомога більше. Це можна зробити, вивчивши існуючіпрофесіограми. Їх результати можуть стати деякими орієнтирами.

Розширюйте коло інтересів вихованця. Сформулюйте разом з ним мета і дійте. Шукайте і спостерігайте. Збирайте інформацію і прислухайтеся до внутрішнього голосу.

Джерело:http://fakty.ua/

Способи визначення професійних нахилів